کوسه نهنگ یا وال کوسه گونه‌ای از کوسه‌هاست که از پلانکتونها تغذیه می‌کند و به علت جثه بزرگش به کوسه‌نهنگ شهرت یافته‌است. این کوسه یکی از ده‌ها نوع کوسه‌ای است که هیچ خطری برای انسان ندارد. طول این ماهی عظیم‌الجثه تا ۱۸ متر میرسد از اینرو به عنوان بزرگترین ماهی دنیا شناخته می‌شود. دندان‌های کوتاه و کند دارند و در ناحیه پلاژیک (نزدیک به ساحل) زندگی می‌کنند. این حیوان بسیار سست و آرام است و اجازه می‌دهد که کشتیها کاملا به آن نزدیک شوند به همین خاطر به آن در جنوب ایران کوسه کر هم می‌گویند. با جمعیت بسیار کم، پراکنش وسیعی در آبهای گرم اقیانوس‌ها و دریاهای آزاد دارد و در خلیج فارس هم به ندرت دیده می‌شود. در طبقه‌بندی IUCN در فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار گرفته است.

از آنجا که این ماهی هیچگونه خطری برای انسان‌ها ندارد و بسیار آرام شنا می‌کند، بسیاری از مردم علاقه زیادی به مشاهده و شنا کردن در کنار آن دارند.

در سفری که به کشور مالدیو داشتم، یک تور نیم روزه به مبلغ ۸۰ دلار گرفتم تا این ماهی را از نزدیک ببینم. تجهیزات اسنورکلینگ را به ما دادند و با یک قایق تندرو راهی اقیانوس شدیم. حدود دو ساعت از جزیره مافوشی به سمت غرب پیش رفتیم تا به ساحل یک جزیره رسیدیم که گفته می‌شد احتمال دیدن کوسه نهنگ در آن زیاد است.
پس از نیم ساعت گشتن اولین مشاهده شد. به سرعت به آب پریدیم و توانستیم حدود ۱۰ دقیقه در کنارش شنا کنیم. چندان بزرگ نبود و شاید حدود ۴ متر طول داشت.
سپس دوبار دیگر هم مشاهده کردیم که بار سوم کمی درشت‌تر بود و حدود ۶ الی ۷ متر طول داشت و مدت طولانی‌تری توانستیم در کنارش شنا کنیم و سپس به قسمت‌های عمیق‌تر آب فرو رفت.
به شخصه یکی از هیجان‌انگیزترین تجاربم از دنیای زیر آب شنا با این غول آرام اقیانوس بود.

برای مشاهده تور مالدیو بر روی این نوشته کلیک کنید