مهاجرت بزرگ یکی از خاص ترین رخدادهای حیات وحش در دنیاست که هیچ مشابهی ندارد. میلیون‌ها گورخر، وایلد بیست و سایر گونه‌های آنتیلوپ‌ها مهاجرتی عظیم را در ساوانهای شرق آفریقا رقم می‌زنند که منظره با شکوهی را ایجاد می‌کند. هدف اصلی این مهاجرت بزرگ حیات وحش تغذیه و بدست آوردن علوفه تازه است.

این رخداد در نظرسنجی سال ۲۰۱۳ عنوان یکی از عجایب طبیعی هفتگانه قاره آفریقا را به خود اختصاص داد.

مهاجرت بزرگ چندان زمان دقیقی ندارد و در سالهای مختلف می‌تواند بر حسب شرایط آب و هوایی تا حدودی متغییر باشد. اما معمولاً از دشت‌های قسمتهای جنوبی سرنگتی و گرونگرو آغاز می‌شود و آرام آرام به سمت شمال می‌آیند و دائماً به تعدادشان اضافه می‌شود. در این مسیر از رودخانه Grumeti  عبور می‌کنند، از یک بیابان بی آب و علف در شمال تانزانیا عبور می‌کنند و سپس به رودخانه مارا واقع در مرز کنیا می‌رسند که یک کشتارگاه واقعی است و در آنجا باید از رودخانه‌ای پر آب با جریان تند که تعداد زیادی کروکودیل سفره مفصلی را پهن کرده‌اند عبور کنند تا سر انجام به دشت‌های ماسایی‌مارا برسند.

در این سفر طاقت فرسا فقط قوی‌ترها و سازگارترها باقیمانند و به اینصورت، با وجود تلفات سنگینی که این مهاجرت عظیم بر جای می‌گذارد، همواره ژن‌های مهاجر پالایش شده و بهترین‌ها برای جفتگیری باقی می‌مانند.

از اینروست که بزرگترین گله گورخرها و وایلدبیست‌های آفریقا همین گله عظیم مهاجر هستند.

البته لازم به ذکر است که رسیدن به ماسایی مارا پایان کار نیست و پر تراکم ترین جمعیت شیرهای دنیا در پارک ملی ماسایی مارا است.

به شیرها جمعیت قابل توجه پلنگ و یوزپلنگ که در این پارک ملی منحصر به فرد زندگی می‌کنند را هم اضافه کنید تا متوجه خطری که همیشه در کمین این گله چند میلیونی است بشوید.

در بین ماه‌های جولای تا اکتبر گله‌های مهاجر از علوفه فراوان ساواناهای ماسایی مارا تغذیه می‌کنند و به مانند یه ماشین چمن زنی کاملاً آنرا کوتاه می‌کنند و حسابی پروار می‌شوند.

در ماه‌های اکتبر و نوامبر بارش در دشت‌های سرنگتی آغاز می‌شود و بوی علف تازه روییده از سمت جنوب به دشت‌های شمالی یعنی ماسایی‌مارا می‌رسد.

در نهایت با کاهش قابل توجه میزان علوفه ماسایی مارا و شروع فصل خشک در این منطقه همزمان با رویش مجدد علوفه در سرنگتی، گله‌ها دوباره به سمت تانزانیا باز می‌گردند.

تقویم حدودی مهاجرت بزرگ:

ماه‌های ژانویه تا مارچ: پارک ملی گرونگرو و دشت‌های جنوبی سرنگتی. اکثر ماده‌ها در این زمان زایمان می‌کنند.

آپریل تا می: غرب سرنگتی شامل منطقه های Moru Kopjes  و Seronera.

جون تا جولای: فصل تولید مثل شروع شده است و در این زمان گله‌ها در حال بهم پیوستن و بزرگ‌تر شدن هستند. همچنین در این هنگام کم کم از رودخانه گرومتی عبور می‌کنند تا به سمت شمال راهی شوند. دسته‌های پیشرو در این زمان وارد ماسایی‌مارا شده‌اند.

آگوست تا اکتبر: گله‌های اصلی در این زمان با گذر از بزرگترین چالش این سفر که رودخانه مارا است وارد ماسایی‌مارا شده اند. در این زمان بهترین سافاری‌های دنیا را در کشور کنیا می‌توانید شاهد باشید. در اواخر اکتبر گله‌ها در قسمت‌های شمال غربی ماسایی مارا متراکم می‌شوند تا آماده عبور از رودخانه مارا

نوامبر تا دسامبر: زمان بازگشت گله‌ها به دشت‌های جنوبی سرنگتی است. افراد خوش شانسی که از این مهاجرت بزرگ جان سالم به در برده باشند کم کم زایمان نسل بعدی را آغاز می‌کنند.

برای مشاهده سفرنامه کنیا بر روی این نوشته کلیک کنید

برای مشاهده تور کنیا بر روی این نوشته کلیک کنید

برای شنیدن پادکست سفر کنیا بر روی این نوشته کلیک کنید