دلفین آمازوندر رودخانه آمازون و برخی دیگر رودخانه‌هایی که به آن میریزند، مانند رودهای نگرو، تاپاژوس و غیره دو گونه متفاوت دلفین به نام‌های دلفین صورتی pink river dolphin و دلفین خاکستری tucuxi زیست می‌کنند. این دلفین‌ها از جمله ۷ گونه دلفین آب شیرین دنیا به شمار می‌آیند که توانسته‌اند خود را با آب شیرین اما کدر رودخانه‌ها سازگار کنند.

دلفین صورتی در طول تاریخ تکامل خود سازگاری‌های جالب توجهی یافته است. به عنوان مثال قدرت بینایی چشم ها بدلیل عدم نیاز به آنها در آب‌های کدر بسیار کم شده اما دارای سیستم سونار پیشرفته‌ای برای ردیابی ماهی ها زیر آب با استفاده از امواج صوتی شده‌اند.

همچنین پوزه آنها بسیار باریک تر و کشیده تر از سایر دلفین هاست شده تا بتوانند راحت تر ماهی‌ها را در آبهای کدر شکار کنند. طول دلفین صورتی تا ۲/۴ متر نیز می‌رسد و وزن آنها تا ۱۰۰ کیلوگرم است.

این جانوران بسیار باهوش هستند و سایز مغز آنها نسبت به انسان ۴۰٪ بزرگتر است.

دلفین‌های نابالغ به رنگ خاکستری هستند و با نزدیک شدن به سن بلوغ کم‌کم به رنگ صورتی در می‌آیند. دلفین صورتی بر خلاف دلفین‌های دیگر بیشتر بصورت تنها و یا در گروه‌های کوچک ۲ تا ۴ تایی دیده می‌شوند.

این گونه از دلفین پراکنش وسیعی در کل رودخانه ای حوزه آبریز آمازون دارند و در رده  کمبود اطلاعات (DD) در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت  قرار گرفته‌اند.

در امریکای جنوبی افسانه‌های زیادی در مورد این دفین وجود دارد. در برخی روستاها اعتقاد دارند دلفین‌های صورتی شب‌ها با هیئت مردان زیبا رو در می‌آیند و به اغوا کردن دختران می‌پردازند.

دلفین خاکستری که از نظر ظاهری تفاوت زیادی با دلفین صورتی دارد، حدود ۱/۵ متر طول و ۳۵ کیلوگرم وزن دارد و به دلفین بینی بطری شباهت بسیاری دارد. این گونه بر خلاف دلفین صورتی زیاد به هوا پرش می‌کنند و تمایلی چندانه به نزدیک شدن به انسان ندارند.

در رودخانه نگرو به دلیل گرمای آب و اسیدیته بالا تنوع ماهی بسیار کم است از اینرو دلفین‌ها برای بدست آوردن ماهی به مردم محلی نزدیک می‌شوند.

مردم محلی برخی قسمتهای این رودخانه سال‌ها به دلفین‌ها ماهی داده‌اند و آنها با مردم محلی خو گرفته و از دست آنها به راحتی ماهی می خورند و این به یک جاذبه برای گردشگران تبدیل شده است.

البته دولت برزیل برای اینکه دلفین ها تنبل و چاق نشوند تنها دو روز در هفته غذا دادن به دلفین‌ها را مجاز کرده است و در بقیه روزها توریست‌ها مجاز به این کار نیستند.