اسب آبی پستانداری گیاه‌خوار ساکن قاره آفریقا است. در دنیا تنها دو گونه اسب آبی وجود دارد که به  یک خانواده به نام Hippopotamidae تعلق دارند.

اسب آبی معمولی که پس از فیل و کرگدن سومین پستاندار خشکی‌زی بزرگ جثه دنیاست است و اسب آبی کوتوله که با جمعیت کمی در غرب آفریقا زیست می‌کند.

اسب‌های آبی جانورانی نیمه آبزی هستند که در رودخانه‌ها و برکه‌ها زندگی می‌کنند.

آنها در طول روز با ماندن در آب رودخانه یا در گل و لای خود را خنک می‌کنند و با تاریکی هوا کم کم بیرون می‌آیند تا از علوفه و برگ تغذیه کنند.

این جانوران بزرگ ۲.۶ تا ۳ متر طول و ۱.۶ متر ارتفاع دارند. وزن آنها در حدود ۲.۲ تا ۲.۸ تن است که البته نرها از ماده‌ها تا ۱۰% درشت‌تر هستند.

اسب‌های آبی ممکن است از دید ظاهری به سمدارانی مانند گرازها شباهت داشته باشند ولی نزدیکترین خویشاوند ژنتیکی آنها وال‌ها و گرازهای دریایی هستند که ۵۵ میلیون سال پیش نیای مشترکی با هم داشته‌اند.

جفتگیری و زایمان در آب اتفاق می‌افتد. اسب‌های آبی یک گستره‌ای از رودخانه را به خود اختصاص داده و مانع از ورود دیگران می‌شوند. آنها هنگام تاریک روشن هوا برای خوراک و چریدن از آب بیرون می‌آیند. اسب‌های آبی در رودخانه و در کنار هم استراحت می‌کنند و چریدن کاری است که آنها به تنهایی انجام می‌دهند و گروهی به بیرون آب نمی‌آیند و آنها در واقع حیوانات خشکی زی نیستند.

اسب آبی از بدن درشت و بشکه‌مانندش و دهان و دندان بزرگش و بدن بی مو و پاهای بزرگ و کوتاهش شناسایی می‌شود. از نظر جثه به اندازه کرگدن سفید است و تنها فیلها از نظر وزنی با آنها برابری می‌کنند. با آنکه چاق و سنگین هستند و همچنین پاهای کوتاهی نیز دارند ولی به آسانی می‌توانند از یک انسان پیشی بگیرند. اسبهای آبی می‌توانند با سرعت ۴۸ کیلومتر در ساعت در مدت زمان کوتاهی از یک دونده المپیکی پیشی بگیرند. اسب آبی آفریقایی از جانوران خطرناک و تهاجمی به حساب می‌آیند و در صورتی که انسان به ایشان نزدیک شود به انسان حمله می‌کنند و مرگ آورند. تخمین زده می‌شود که ۱۲۵ تا ۱۵۰ هزار اسب آبی در آفریقا زیست کنند و از این میان کشور زامبیا با جای دادن ۴۰ هزار راس از این جانور و تانزانیا با ۲۰ تا ۳۰ هزار دارای بزرگترین جمعیت این حیوان هستند.

اسب آبی بیشتر در حالتی که تنها چشم‌ها، گوش‌ها و سوراخ‌های بینی اش دیده می‌شود در آب دراز می‌کشد. یک گله اسب آبی پهنای یک رودخانه را اشغال می‌کند. آنها با دندان‌های عاج مانند و درازشان زخم‌های خطرناک و بدی را در بدن یکدیگر ایجاد می‌کنند.

اسب آبی