آیاهواسکا یا آیاواسکا معجون هالوسنیک یا همان روان‌گردانی است که از جوشانده گیاه «سایکوتریا  ویریدیس» و گیاه «بانیستریوپسیس کاپی» تهیه می‌شود و قرن‌هاست که در بین بومیان آمازون به عنوان معجونی شفابخش و یا در برخی مراسم‌ها برای تجربه حس‌های معنوی و خلسه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده روان‌گردان اصلی و قدرتمندی که در برگ گیاه «سایکوتریا  ویریدیس» وجود دارد دی‌متیل‌تریپتامین یا همان DMT است که ساختاری شبیه به سروتونین دارد. این ماده پس از نوشیدن در بدن توسط آنزیم «مونوآمین اکسیداز» که در روده وجود دارد تجزیه و غیرفعال می‌شود.

بنابراین جوشانده گیاه «بانیستریوپسیس کاپی» در این معجون گیاهی، نقش بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOi) را در روده ایفا می‌کند و باعث می‌شود که  DMT موجود در معجون فعال شده و وارد جریان خون شود و اثرات روان‌گردان خود را بر مغز بجای گذارد.

شمن‌ها ابتدا این دو گیاه و گاهی گیاهان دیگری هم که به آن اضافه می‌شود را کامل می‌شورند و سپس آنها را در دیگی ریخته و به مدت طولانی می‌جوشاند تا در نهایت معجونی به رنگ قهوه‌ای تیره با طعمی تلخ و کمی شبیه خاک ته ظرف باقی می‌ماند.

آیاهواسکا

سپس شمن‌ها مراسم نوشیدن آیاهواسکا را اجرا می‌کنند که در مناطق مختلف کاملاْ متفاوت است.

معمولاً حدود نیم ساعت پس از نوشیدن آیاهواسکا ماده دی ام تی شروع به اثر کردن می‌کند و از یک ساعت پس از نوشیدن، توهم آغاز می‌شود.

نوشیدن آیاهواسکا بهتر است تحت نظر شمن‌ها صورت گیرد و فردی که نوشیده باید دائماً تحت مراقبت و نظارت شمن باشد و زمانی که حال فرد بد می‌شود آنها با نوشاندن گیاهان دیگر می‌توانند وضعیت فرد را کنترل کنند.

نکته جالب توجه در مورد توهم آیاهواسکا این است که برخلاف بسیاری از روان‌گردان‌های دیگر مانند ال اس دی و غیره، افرادی که از آیاهواسکا استفاده می‌نوشند از توهم خودآگاه برخوردارند و فقط صداها را می‌شنوند و اشیایی خاص را می‌بینند. به همین دلیل شمن‌ها اغلب در مراسمی آیاهواسکا مصرف می‌شود موسیقی اجرا می‌کنند.

جالب توجه است که بیشتر مراسم نوشیدن آیاهواسکا در کشور اکوادور در ماه آگوست است که اوج بیرون آمدن زنجره‌ها از شفیره‌شان است و صدای بسیار بلند این حشرات در کل جنگل پیچیده است.

بسیاری از افرادی که تجربه نوشیدن آیاهواسکا داشته‌اند گزارش داده‌اند که گذشته خود را دیده‌اند و بسیاری از اعمالشان از جلوی چشمشان گذشته است و پس از آن افکار مطلوب‌تری داشته و تمایل بیشتری به پذیرش وضعیت فعلی خود داشته‌اند.

نکته جالب توجه این روان‌گردان این است که بجای از خود بیخود شدگی و یا نشئگی، اکثر افراد با نوشیدن آیاهواسکا، تجربه‌های تلخ و احساسات ناراحت کننده گذشته خود آشتی کرده و آرامش درونی یافته‌اند.

البته لازم به ذکر است که اثرات آیاهواسکا بر روی افراد مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد و بطور چشمگیری به روحیات و طرز فکر فرد، محیط اجتماعی‌ای که در آن رشد کرده و محیط فیزیکی‌ای که در آن آیاهواسکا مصرف می‌کند بستگی دارد.

بنابراین افراد احساس‌هایی متفاوتی همچون شادی عمیق، تعجب، ترس و اضطراب و یا برخی ارتباط با افراد دیگر، ارواح و یا حتی حیوانات و جانوران را تجربه کرده‌اند.

مراسم نوشیدن آیاباسکا گاهی به صورت شب های متوالی انجام می شود و شرکت کنندگان چند شب پی در پی از هر بار ممکن است نتایج متفاوتی را تجربه کنند.

همچنین مصرف آیاهواسکا گاهی موجب احساس تهوع شدید، استفراغ و گاهی اسهال در افراد می‌شود.
ماده DMT با به یادآوردن دوباره رویدادهایی که باعث ضربه روانی شدید به برخی افراد شده می‌تواند به افکار افراطی منتهی شود و فرد ممکن است قادر به تشخیص افکار و زندگی روزانه از هم نباشد.

شاید به همین دلیل است که شمن‌ها اعتقاد دارند نوشیدن آیاهواسکا باعث باز شدن چشم سوم برخی افراد تا آخر عمر می‌شود.

با توجه به تحقیقاتی متعددی که روی این ماده صورت گرفته، نشان داده که مصرف دراز مدت آن اعتیادآور و مخدر نیست و حتی خواص درمانی برای مواردی همچون افسردگی دارد اما این ماده روان‌گردان قدرتمندی است و باید به‌ مقدار کم مصرف شود و همچنین ممکن است برای افرادی با سوابق بیماری‌های روانی حتی بسیار خطرناک باشد.

همچنین آیاهواسکا می تواند با بسیاری از داروهای روانپزشکی و ضد افسردگی، داروهای کنترل بیماری پارکینسون، داروهای سرفه، داروهای کاهش وزن و موارد بسیار دیگر تداخل دارویی خطرناک و جدی داشته باشد.

کسانی که سابقه اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی دارند نیز باید از نوشیدن آیاهواسکا اجتناب کنند زیرا مصرف آن می تواند علائم روانپریشی آنها را بدتر کرده و منجر به مانیا شود.

امروزه استفاده از این معجون مختص به منطقه آمازون نبوده و در بسیاری از کشورها مصرف می‌شود و علاقمندانی زیادی دارد اما از آنجا که مصرف آن موارد متعددی از مرگ را بخاطر مصرف مقدار بیش از حد آن در پیش داشته در بسیاری از کشورها ممنوع است و علاقمندان معمولاً برای مصرف آن به کشورهای پرو و اکوادور و کاستاریکا سفر می‌کنند.

برای مشاهده تور آمازون بر روی این نوشته کلیک کنید