زمانی که برای طبیعت گردی به منطقه‌ای رفته‌اید و تصمیم به شب مانی داشته باشید، حتی در صورتی که چادر و لباس گرم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله‌ای غیر از یک کیسه خواب نمی‌تواند آسایش شما را فراهم کند.

در ابتدا باید بدانید که کیسه خواب قرار نیست گرما تولید کند و تنها کاری که انجام می‌دهد حفظ گرمای بدن شما و مقاومت در برابر انتقال هوای سرد محیط به داخل آن است. برای این منظور هم از یک لایه عایق در بین آستر داخلی و لایه بیرونی کیسه خواب استفاده شده است.

راهنمای خرید کیسه خواب مناسب

کیسه خواب‌ها معمولاً از لحاظ موادی که به عنوان عایق در ساخت آنها استفاده شده به دو دسته الیاف مصنوعی و پَر تقسیم می‌شوند.

کیسه خواب الیاف مصنوعی:

کیسه خواب‌هایی که عایق آنها از الیاف مصنوعی استفاده شده، عمدتاً پُر حجم بوده و در دماهای نزدیک به صفر و پایین‌تر از صفر کارایی ندارند. اما در عوض نگهداری آنها ساده‌تر است و به راحتی می‌توان آنها را شست و عمر بیشتری هم دارند.

از آنجا که این کیسه‌خواب‌ها در مقابل رطوبت مقاومت بیشتری دارند برای استفاده در مناطق جنگلی و مرطوب مناسب‌تر هستند.

کیسه خواب‌های دارای عایق مصنوعی فراوان‌ترین و ارزان‌ترین کیسه خواب‌ها به‌شمار می‌آیند.

کیسه خواب پر:

کیسه خواب هایی که در آنها از پر پرندگان به عنوان عایق استفاده شده بسیار سبک و کم حجم هستند و برای دمای هوای پایین‌تر از ۵ درجه سانتی گراد بسیار مناسب هستند.

همچنین این کیسه خواب‌ها قابلیت تراکم پذیری بیشتری دارند و راحت‌تر در کوله پشتی جای می‌گیرند.

در این نوع از کیسه خواب ها بسته به میزان پری که در آنها بکار رفته تا دمای ۳۰- نیز می‌توانند قابل استفاده باشند.

این نوع از کیسه خواب‌ها به نسبت گران قیمت‌تر بوده و بهتر است حداقل ممکن شسته شوند و در صورت نیاز به شستن نباید از آب استفاده کرد و فقط باید خشک شویی شوند.

همچنین پس از بازگشت از سفر باید کیسه خواب‌های پر را بصورت بازشده نگهدارید زیرا اگر مدت زیادی در حالت فشرده باقی بمانند پرهای داخل آن بهم فشرده شده و خاصیت عایق خود را تا حد بسیار زیادی از دست می‌دهند.

برای این منظور می‌توانید این کیسه خواب‌ها را بصورت باز شده در زیر تختخواب خود بگذارید و یا به یک چوب لباسی داخل کمد آویزان کنید.

اطلاعات روی کیسه خواب: انتخاب کیسه خواب مناسب

بر روی بدنه کیسه خواب های خوب یک برچسب زده شده و یا چاپی شده که اطلاعات مفیدی در مورد کیسه خواب در آن درج شده است. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

بالاترین محدوده دمایی که در آن بدون عرق کردن می‌توانید بخوابید و می توانید زیپ کیسه خواب را هم باز بگذارید با رنگ قرمز و کلمه Upper limit نشان داده می‌شود.

دمایی که در آن راحت و بدون احساس سرما یا گرما می‌توانید بخوابید با رنگ زرد یا نارنجی و کلمه Comfort نشان دهده می‌شود.

پایین‌ترین دمایی که میتوانید از آن کیسه خواب استفاده کنید با رنگ آبی روشن و کلمه Lower Limit نشان داده می‌شود.

پایین‌ترین دمایی که در صورت استفاده از کیسه خواب در آن دما آسیبی به بدن شما نمی‌رسد و زنده می‌مانید با Extreme نشان داده می‌شود. طبق استانداردها یک فرد تا ۶ ساعت می تواند بدون افت دمای بدن در کیسه خواب بماند.

همچنین معمولاً اطلاعاتی از قبیل وزن کیسه خواب، ابعاد آن و گاهی نوع عایق بکار رفته درج شده است.

  • کیسه خواب‌ها از نظر نوع طراحی هم به دسته بندی‌های متعددی تقسیم می‌شوند که چند نوع از آنها را در اینجا بررسی خواهیم کرد.

کیسه خواب بدون نقاب:کیسه خواب تابستانه بدون نقاب

کیسه خواب ها از نظر نوع ساخت و طراحی به دو مدل نقاب دار و بدون نقاب تقسیم می‌شوند.

کیسه خواب های بدون نقاب که به کیسه خواب‌های تابستانه هم معروفند بصورت یک مستطیل هستند که در دو ضلع آن زیپ امتداد دارد و در صورتی که زیپ را باز کنید مانند یک پتو می‌شوند.

در این نوع از کیسه خواب ها معمولاً از عایق های الیاف مصنوعی استفاده می‌شود زیرا اساساً برای دماهای پایین طراحی نشده‌اند.

این کیسه خواب‌ها برای مناطق جنگلی، کویری و کوه پایه‌ای و در فصول بهار تا پاییز مناسب هستند.

کیسه خواب نقاب دار:

این نوع از کیسه خواب ‌ها که به کیسه خواب زمستانه هم معروفند دارای یک بخش اضافی در بالای کیسه خواب هستند که کاملاً ناحیه سر و گردن را پوشش می‌دهد.

همچنین از یک بند برای تنگ کردن این قسمت برخوردارند که در صورت سرمای زیاد به شما این امکان را می‌دهد تا فقط قسمت کوچکی از صورت و بینی شما با هوای بیرون در تماس باشد.

معمولاً از عایق پر در این نوع از کیسه‌خواب‌ها استفاده شده است اما لزوماً همیشه اینگونه نیست و با لمس کیسه خواب و فشردن آن می توانبد به نوع عایق آن پی ببرید.

در کیسه خواب‌های با کیفیت، برای به حداقل رساندن ورود سرما به داخل کیسه خواب در زیر زیپ از یک لایه محافظ استفاده شده است و همچنین در ناحیه کتف و کردن هم یک لایه پارچه دارند که از طریق یک بند قابل تنگ شدن است تا از قسمت باز ناحیه صورت هوای سرد به قسمت های داخل کیسه خواب و بدنتان منتقل نشود.

کیسه خواب زمستانه - کیسه خواب گرم - کیسه خواب کوهنوردی

کیسه خواب لباسی:کیسه خواب لباسی - کیسه خواب حرفه ای

این نوع از کیسه خواب شبیه یک لباس سرهمی است که طرفین آن دارای زیپ سرتاسری است.

خوابیدن در این کیسه خواب‌ها تجربه بینظیری از یک خواب راحت در کیسه خواب است بدون محدودیت در غلط زدن.

معمولاً این دسته از کیسه خواب‌ها برای دماهای پایین تولید نمی‌شوند و کاربرد زمستانه ندارند.

همچنین عموماً در سایز کوچک تا متوسط ساخته می‌شوند تا برای بچه‌ها و نوجوان‌ها که عادت به خوابیدن در کیسه خواب را ندارند قابل استفاده باشد.

کیسه خواب دونفره:

کیسه خواب دونفره برای زوج ها طراحی شده است و معمولاً برای فصول بهار تا پاییز قابل استفاده هستند.

با توجه به وزن و حجم زیادی هم که دارند چندان قابل حمل در کوله پشتی نیستند و بیشتر برای سفرهای با ماشین و برنامه های کمپینگ که نیاز به پیاده‌روی ندارد مناسب‌اند.

کیسه خواب دو نفره

خرید کیسه خواب:

یک اشتباه رایج در خرید کیسه خواب این است که افراد فکر می‌کنند هرچه کیسه خواب شان در دماهای پایین‌تری قابل استفاده باشد بهتر است اما باید بدانید اگر یک کیسه خواب مناسب دمای ۲۵- را در هوای صفر درجه استفاده کنید یک شب کابوس مانند را سپری خواهید کرد.

پس از نیم ساعت خوابیدن از این کیسه خواب خیس عرق زیپ آن را باز خواهید کرد. سپس هوای سرد محیط یک ربع یعد باعث لرزیدن بدن شما می‌شود و دوباره به داخل کیسه خواب خواهید خزید و این روند تا صبح که با سرماخوردگی شدید بیدار شوید ادامه خواهد داشت.

و همچنین اگر در سفر به منطقه‌ای سرد، کیسه خواب شما نتواند به اندازه کافی بدن شما را گرم نگه دارد، تا صبح از سرما نخواهید خوابید.

بنابراین قبل از خرید کیسه خواب باید بدانید که برای چه شرایط آب و هوایی می‌خواهید از کیسه خواب استفاده کنید.

نکته بعدی در خرید کیسه خواب توجه به ابعاد بدنتان است. طول کیسه خواب باید حدود ۱۰ سانتی‌متر از قد شما بلندتر باشد. اگر قصد خرید دارید، خجالت را کنار بگذارید و حتماً یکبار داخل آن بروید و ببینید در صورتی که انگشتان پایتان را به حالت کشیده می‌گذارید کیسه خواب به پاهایتان فشار می‌آورد.

همچنین سر شما باید فضای کافی برای چرخیدن داشه باشد و کیسه خواب از بالا به سر شما فشار نیاورد.

اگر آدم چهارشانه و درشت هیکلی هستنید هم به عرض کیسه خواب باید توجه داشته باشید.

در کیسه خواب های پر،‌کیفیت پر بکار رفته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که بهترین پَر برای استفاده در کیسه خواب، پرهای ناحیه سینه و شکم پرندگانی نظیر قو و غاز است. پرهای این ناحیه ساقه بسیار نازکی دارند و بسیار پر حجم و سبک هستند.

با لمس کردن کیسه خواب می‌توانید متوجه بشوید که کیفیت پر بکار رفته در آن چگونه است. کیسه خواب را باز کنید و لایه کیسه خواب را بین دو انگشت بگیرید و انگشتان را روی هم حرکت دهید. در کیسه خواب‌های با کیفیت نباید ساقه پَر در بین انگشتان حس شود.

هرچه پر هایی که دارای ساقه ضخیم هستند در بین پرهای بکار رفته در عایق کیسه خواب بیشتر باشند میزان عایق بودن آن کاهش می‌یابد.

زیر انداز کیسه خواب

اگر بهترین کیسه خواب دنیا را هم بخرید، باز هم بدون استفاده از یک زیر انداز کارایی چندانی در هوای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد نخواهد داشت.

زمانی که شما در داخل کیسه خواب می خوابید، وزن بدن شما از قسمتی که کیسه خواب با زمین تماس دارد، باعث فشرده شدن عایق کیسه خواب شده و از اینرو به سرعت سرما از کیسه خواب عبور کرده و وارد بدن شما می‌شود.

زیرانداز کیسه خواب

فقط کافیست تا یک قسمت بدن شما با سرمای بیرون تماس داشته باشد تا به سرعت دمای بدن خود را از دست بدهید.

بنابراین همواره به همراه کیسه خواب یک زیر انداز خوب که با ابعاد بدن شما متناسب باشد تهیه کنید. زیر اندازها هم بر حسب منطقه مورد استفاده و شرایط دمایی جایی که استفاده می کنید از انواع مختلفی برخوردارند. برخی زیر اندازها اسفنجی هستند و برخی دیگر بادی هستند و برخی زیراندازها ترکیب باد و اسفنجی هستند.