کاپادوکیا منطقه ایست باستانی که در ناحیه مرکزی آناتولی ترکیه واقع است. این منطقه به دلیل وجود خانه های بسیار قدیمی و شگفت انگیزی که در دل کوه ها کنده کاری شده اند یکی از جاذبه های مهم توریستی ترکیه است و توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است.

این منطقه به عنوان یکی از ساتراپ های هخامنشی بوده و برای اولین بار در زمان دو پادشاه هخامنشی، داریوش بزرگ و خشایار شاه در سده ۶ پیش از میلاد از این منطقه با اسم کاپادوسیا و نیز کاتپاتوپا به معنی محل اسب‌های زیبا نام برده شده است.

از نظر ساختار زمین شناسی صخره های دوکی شکل کاپادوکیا از جنس سنگ های رسوبی است که بین ۳ تا ۹ میلیون سال پیش لایه ای از سنگهای آذرین روی آنرا پوشانده است.

مردم این منطقه خانه ها، کلیساها، عبادتگاه ها و حتی بازارهای خود را در دل این سنگهای رسوبی حفر و در آنها زندگی می‌کردند.

نزدیکترین شهر به این منطقه گورمه است که برای بازدید از کاپادوکیا گردشگران زیادی در هتل های سنگی آنجا اقامت میکنند.

در بازار شهر گورمه صنایع دستی از جمله فرش و پارچه و نمادهای مختلف این منطقه که اصلی ترین آنها بالن است به فروش میرسد. بالن از این جهت نماد کاپادوکیا به شمار می آید که هر صبح هنگام طلوع تعداد زیادی بالن به آسمان میفرستند تا توریست ها از بالا منظره این خانه های سنگی را تماشا کنند. که البته دیدن از بالن‌های رنگی از زمین هم بسیار لذت بخش است.

بخش توریستی دیگر این منطقه موزه فضای باز کاپادوکیا است که در آن داخل تعدادی از خانه‌های تراشیده شده در دل کوه را به نمایش گذاشته‌اند. گورمه دارای یه منظرگاه نیز است که در ارتفاع شهر قرار دارد و دید بسیار خوبی به کاپادوکیا دارد و افراد بسیاری برای عکاسی به آنجا میروند. تفریحات دیگری مثل اسب سواری، شتر سواری و سواری با موتور چهار چرخ نیز به توریست‌ها پیشنهاد می‌شود. همچنین با گرفتن نقشه از هتل محل اقامت می‌توان در مسیر دره‌ها کوه پیمایی کرد.

از دیدنی‌های مهم منطقه کاپادوکیا می‌توان به شهر زیرزمینی جالب توجهی که در «اوچی‌سار» واقع شده است اشاره نمود.

کاپادوکیا