بعد از پرواز، گرفتن رزرو اقامت دومین امر در برنامه ریزی سفر است. هزینه اقامت بخش زیادی از هزینه کلی سفر شما را تشکیل می‌دهد، بنابراین یافتن یک محل اقامت با قیمت مناسب، به طرز چشمگیری هزینه سفر شما را پایین می‌آورد. اما بخاطر هزینه نمی‌توان از کیفیت چشم پوشی کرد زیرا هیچ چیزی به اندازه خواب خوب و راحت و یک حمام دلنشین، خستگی شما را در سفر برطرف نمی‌کند. همچنین امنیت محل اقامت هم معمولاً با قیمت آن رابطه مستقیم دارد.
گاهی برای گرفتن ویزای برخی کشورها نیازمند ارائه رزرو اقامت هستید و معمولاً آژانس ها بابت اینکار مبالغ زیادی دریافت می‌کنند که بخاطر آن یک ریال هم هزینه نمی‌کنند. بنابراین دانستن نحوه رزرو اقامت در کشورهای دیگر به طرق مختلف به شما در سفر کردن ارزان و با کیفیت کمک خواهد کرد.

بهترین کار برای گرفتن رزرو اقامت از طریق اینترنت است. وب سایت های زیادی مانند:
booking.com
hotels.com
kayak.com
tripadvisor.com

و غیره که البته همه آنها اپلیکیشن برای گوشی های همراه هوشمند هم دارند، خدمات فروش و رزرو اقامت ارائه می دهند. به تجربه دیده ام که معمولاً نرخ اقامت ها در booking که یک شرکت هلندی است نسبت به سایرین کمی پایین تر است.

رزرو هتل ارزان

برای شروع کار می‌بایست یک حساب کاربری در آن سایت ایجاد کنید و یک ایمیل به آن معرفی کنید.

در این بخش بهتر است کشور خود را کشوری غیر از ایران معرفی کنید و آدرس و شماره تلفنی غیر از ایران در سایت وارد کنید.

در مرحله بعدی به یک شماره حساب VisaCard  یا MasterCard  نیاز است. برای داشتن این کارت می توانید از شرکت هایی مانند آسان کارت و یا تهران کردیت کارت استفاده کنید. همچنین می توانید به فروشگاه هایپر استار در اتوبان باکری بروید و در آنجا از باجه مخصوص کارت های هدیه ویزاکارت، یک کارت هدیه درخواست کنید و مبلغ کمی مثلا ۱۰۰دلار را داخل آن شارژ کنید.

با این کار شما یک ویزا کارت دارید که با آن همه جا میتوانید خرید کنید و به راحتی قابل شارژ کردن هم میباشد. حال شما با داشتن این کارت می‌توانید رزرو اقامت بگیرید.

اما برای رزرو اقامت باید به نکات بسیار زیادی توجه کنید. به دقت به تصاویر هتل نگاه کنید هرچند که همیشه تصاویر از واقعیت هتل بهتر است.

به شخصه یکبار هتلی رفتم که برای جلب مسافر از تصاویر جعلی هتل دیگری استفاده کرده بود. هر وبسایتی برای هتل‌ها یک امتیاز بندی دارد که براساس نظرات مسافران هتل است.

گاهی صرفا نباید به رتبه هتل اکتفا کرد و باید کامنت هایی که مسافران نوشته اند را نیز خواند. البته زمانی که هتل تازه کار است ممکن است خیلی از نظرات و کامنت ها توسط پرسنل هتل ثبت شده باشند.

هچنین بر روی نقشه موجود در وبسایت موقعیت هتل را بیابید و سعی کنید هتلی انتخاب کنید که به مرکز شهر و مترو یا فرودگاه نزدیک باشد تا هزینه رفت و آمد کمتری بپردازید. همچنین دقت کنید که آیا صبحانه با اقامت محاسبه می شود یا خیر.

هتل ارزان در سفرهای خارجی

در برخی کشورها مالیات و عوارض به حدود ۳۰٪ هزینه اقامت میرسد. بنابراین ممکن است هتلی بیابید که از بقیه ارزان تر است اما چون بعدا باید هزینه صبحانه را بپردازید و مالیات و عوارض را جداگانه حساب می کنند، در نتیجه از بقیه گران تر تمام شود. همچنین سایر امکانات هتل مانند اینترنت، استخر و سالن ورزش را چک کنید که آیا رایگان است یا خیر.

نکته مهم آخر شرایط کنسلی است. توضیحات این قسمت را در سایت به دقت بخوانید و سپس وارد عملیات رزرو کردن بشوید. برخی هتل ها به محض رزرو کردن، کل هزینه اقامت را از کارت شما کسر می کنند. در برخی دیگر کنسل کردن هزینه ای ندارد و به اصطلاح Free Cancellation هستند.

در بسیاری تا چندروز قبل از ورود فرصت کنسل کردن می دهند و اگر روز مورد نظر در هتل حاضر نشوید مبلغ را از کارت شما کسر می کنند. معمولاً هتل‌های کوچک و هاستل ها موجودی حساب شما را چک نمی کنند اما در هتل های بزرگ، اگر موجودی حساب شما از مبلغ رزرو اقامت بیشتر باشد، رزرو شما را لغو می کنند.

در آخر اینکه پس از اینکه رزرو گرفتید، تا روزی که امکان کنسل کردن دارید دائما آپشن‌های اقامتی دیگر را بر روی سایت چک کنید زیرا گاهی بعضی هتل‌ها تخفیفات استثنائی ای می گذارند و ارزش کنسل کردن رزرو قبلی و مجدداً رزرو جدید گرفتن را دارد.

در صورتی که دفعات متعدد از یک وبسایت برای گرفتن اقامت استفاده کنید، پس از مدتی در زمره مشتریان خاص آن سایت قرار می گیرید و از آپشن های تخفیف نرخ اقامت بیشتری بهرمند خواهید شد، بنابراین توصیه من این است که فقط از یک وبسایت هتل بگیرید اما نرخ های سایت های دیگر را هم همواره چک نمایید.