پارک ملی ماسایی مارا با وسعت ۱۵۰ هزار هکتار یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد سافاری دنیا است که در جنوب غربی کشور کنیا منطقه‌ای واقع شده است.

این پارک ملی در امتداد مرز کشور تانزانیا و در مجاورت پارک ملی سرنگتی قرار دارد.

دلیل محبوبیت ماسایی مارا، تنوع و فراوانی شگفت انگیز حیات وحش آن است.

در آفریقا به پنج پستاندار که از دید شکارچیان بسیار ارزشمند بوده‌اند Big Five  گفته میشده که این حیوانات شامل شیر، کرگدن، پلنگ، فیل و بوفالو آفریقایی هستند.

پارک ملی ماسایی مارا زیستگاه هر پنج گونه Big Five  است به طوری که در یک سافاری یکروزه میتوانید به راحتی شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و اگر خوش شانس باشید کرگدن را مشاهده کنید.

کرگدن سیاه ماسایی مارا

ماسایی‌ مارا همچنین بخاطر جمعیت مناسب گربه سانان بزرگ جثه آن مانند شیر، پلنگ، یوزپلنگ و همچنین سایر گونه‌های گوشتخواری مانند کفتار خالدار، شغال پشت سیاه و سِروال نیز مشهور است.

از گونه‌های علفخوار این پارک ملی که دارای جمعیت های چند هزارتایی هستند می‌توان به انواع مختلفی از آنتیلوپ‌ها همچون: توپی، اِلند، ایمپالا، غزال تامسون، غزال گرنت، وایلدبیست و هارتِ‌بیست اشاره کرد.

از سایر علفخواران این پارک ملی می توان زرافه ماسایی که بزرگترین زیر گونه زرافه است را نام برد.

زرافه ماسایی مارا

آنچه که به شهرت ماسایی مارا می‌افزاید، مهاجرت بزرگ و دیدنی گله‌های میلیونی گورخرها و وایلدبیست‌ها است.

این مهاجرت هرساله در ماه جون (اواسط تیرماه) تا ماه اکتبر (اواسط مهرماه) صورت می‌گیرد و گورخرها و وایلدبیست‌ها صدها کیلومتر از دشت‌های سرنگتی تا ماسایی مارا مهاجرت کرده و سراسر ساواناهای این پارک ملی را اشغال می‌کنند.

در مسیر این مهاجرت عطیم باید از رودخانه مرزی مارا گذر کنند و تعدادی از آنها طعمه کروکودیل‌های نیل می‌شوند.

همچنین این رودخانه محل بینظیری برای مشاهده جمعیت‌های اسب‌های آبی بشمار می‌آید.

با وجود اینکه ماسایی‌مارا بیشتر به پستانداران خود شناخته شده، اما زیستگاه‌های متنوع آن میزبان بیش از ۵۰۰ گونه مختلف پرنده بشمار می‌آید، از جمله هوبره کوری، شترمرغ، منقار شاخی بزرگ، درنای تاجدار، حواصیل بزرگ و هفت گونه ماهی خورک مختلف را می توان اشاره کرد.

همچنین ۵۷ گونه پرنده شکاری و ۷ گونه کرکس مختلف در ماه‌های نوامبر تا آپریل به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

برای مشاهده تور کنیا بر روی این نوشته کلیک کنید

برای مشاهده سفرنامه کنیا بر روی این نوشته کلیک کنید