قونیه، یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که در منطقه آناتولیای مرکزی ترکیه و در فاصله ۲۶۰ کیلومتری جنوب آنکارا واقع شده. قونیه جاذبه های توریستی زیادی دارد که هرساله گردشگران زیادی برای دیدن آنها به این شهر تاریخی سفر میکنند. از جمله این جاذبه ها آرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی شاعر و عارف بزرگ ایرانی میباشد که علاقمندان زیادی برای ادای احترام همچنین دیدن مراسم رقص سماع صوفیان به آنجا میروند. در کنار مقبره موزه مولانا قرار دارد که در آن هر آنچه که از این شاعر بزرگ به جا مانده به نمایش گذاشته میشود.

بهترین زمان سفر به قونیه برای دیدن آیین سماع مراسم بزرگ داشت مولوی بلند آوازه است که هر سال ۱۰ تا ۱۷ ماه دسامبر برگزار میشود.

از جاذبه های دیگر شهر باستانی قونیه میتوان موزه های باستان شناسی، مولانا، آتاتورک و آنتوگرافی ، همچنین مسجد جامع عزیزیه و مسجد علاءالدین، مسجد دارالفنون، مدرسه کاراتای، کاخ سلجوقی ها، باغ ژاپنی و شهر زیرزمینی قاره پینار را نام برد.

آب و هوای این شهر با توجه به اینکه در ارتفاعات قرار گرفته دارای زمستان های سرد و برفی و تابستان های خشک است و پاییز و بهار بارانی دارد.

مردم قونیه اکثرا مسلمان هستند و اعتقادات مذهبی زیادی دارند و بسیاری از زنان در خیابان های شهر با حجاب کامل هستند. مردم به زبان ترکی حرف میزنند و کمتر کسی انگلیسی میداند.

بازار مرکز شهر قونیه در نزدیکی مقبره مولاناست. کوچه های آن بسیار منظم و زیبا ساخته شده اند. میتوان در آنجا سفره خانه های سنتی، طلا فروشی، لباس فروشی و سوغاتی های مخصوص قونیه را یافت از جمله نوعی شیرینی بسته بندی شده به نام پشمن یا همان پشمک ایرانی به شکل گرد که با چای میخورند، انواع مجسمه و مگنت و قاشق و … به شکل رقص سماع که روی بعضی از آنها با خط فارسی نوشته شده و همچنین فرش گلیم.

قونیه مقبره مولانا