سفر به مناطق سردسیر مانند قطب‌ها یکی از چالش‌های مهم برای افراد اهل سفر بشمار می‌آید. در جاییکه دما گاه به پایین‌تر از ۲۰- می‌رسد هر گونه اشتباهی و یا عدم آمادگی می‌تواند عواقب جدی برای فرد داشته باشد بنابراین از پیش باید کاملا برای چنین سفر مهیا شد و تدارکات لازم را فراهم کرد.

این آمادگی‌ها شامل دو بخش است:

۱- تهیه پوشش مناسب

۲- بالابردن ایمنی بدن و تغذیه مناسب در طول سفر

در اینجا تلاش می‌کنم بصورت مختصر و مفید به توضیح هر یک از بخش‌ها بپردازم.

پوشش در سفر به قطب و مناطق سردسیر

 لباس و پوشش مناسب در سفر به مناطق بسیار سرد و قطبی:

باید توجه داشته باشید که در دماهای پایین‌تر از ۲۰- مسئله صرفاً مریض شدن نیست و آسیب‌هایی که می‌تواند به شما وارد شود خیلی جدی است.

در چنین دمایی کاملاً باید مانند کوهنوردانی که ارتفاعات بالای ۶۰۰۰ متر را صعود می‌کنند لباس پوشید.

به نحوه پوشش در شرایط محیطی این چنینی، پوشش لایه‌ای می‌گویند.

》به لایه اولیه که با بدن تماس دارد Base می‌گویند.لباس بیس

لباس‌های بِیس لباسی جذب بدن است و نباید زیر آن چیز دیگری پوشید. این لباس‌ها وظیفه گرم کردن بدن را ندارند و فقط رطوبت بدن شما را می‌گیرند و به لایه بعد منتقل می‌کنند و همیشه بدنتان را خشک نگه می‌دارند. لباس بیس دارای قطرهای مختلفی برای دماهای مختلف مناطق است.

باید دقت کنید که هیچ وقت نباید عرق گیر بپوشید زیرا عرق‌گیر از جنس کتان است که رطوبت را در خود نگه می‌دارد و بدترین اتفاق در هوای سرد خیس شدن سطح بدن است.

لباس‌های بیس که برای مناطق سردسیر مانند قطب‌ها تولید می‌شوند نسبتا ضخیم‌تر هستند تا بتوانند به حفظ دمای بدن هم کمک کنند.

بهتر است حداقل دو دست لباس بیس برای سفر خود تهیه کنید زیرا این لباس دائما با بدن تماس دارد و به سرعت بوی عرق به خود می‌گیرد و باید زود به زود شسته شود. حال اگر نتوانید برای چند روز لباس خود را بشورید پس باید از لباس جایگزین استفاده کنید.

البته در صورتی که از برندهای خوب لباس بیس را خریده باشید با این مشکل مواجه نخواهید شد زیرا در ساخت آنها از الیاف نانو که بو را به خود جذب نمی‌کند استفاده شده است.

》سپس یک لایه گرم از جنس پلار ضخیم روی لایه بیس باید پوشید. این لایه وظیفه اصلی گرم‌کردن بدن را به عهده دارد.

اگر جایی که می‌روید خیلی سرد است بهتر است از دو لایه لباس پلار بجای یک لایه ضخیم استفاده کنید.

هرچه تعداد لایه‌ها بیشتر باشد هوا بیشتر در بین لایه‌های لباس شما گیر می‌افتد و از آنجا که هوا عایق بسیار خوبی است بدن شما گرم می‌ماند.

کاپشن پلار

》سپس روی این لایه‌ها باید یک کاپشن پَر بپوشید.

باید دقت کنید که کاپشن‌های الیاف مصنوعی اصلاً قابلیت گرم نگه داشتن بدن شما در دماهای پایین را ندارند و حتماً در این کاپشن‌ها از پر استفاده شده باشد.

نوع پر هم مهم است. پرهایی که برای ناحیه سینه پرندگان هستند ساقه بسیار کوچکی دارند اما کرکی و بسیار نرم هستند و به مراتب گرما را بهتر حفظ می‌کنند. همچنین بسیار سبک‌تر بوده و قابلیت فشرده شدن بیشتری دارند. با فشار دادن لایه پر کاپشن بین دو انگشت می توانید متوجه شوید که کیفیت پر آن چگونه است. اگر ساقه‌های پر را احساس کردید، لایه پر آن کاپشن از کیفیت چندان بالایی برخوردار نیست.

کاپشن پر

》برای پایین تنه هم روی شلوار بیس می‌بایست که شلوار پلار ضخیم پوشید و روی آن یک شلوار گورتکس به منظور جلوگیری از ورود باد و نیز رطوبت پوشید. شلوارهای گورتکس رطوبت بدن شما را به بیرون انتقال می‌دهند اما اجازه ورود آب را به داخل نمی دهند و همچنین ضد باد هم هستند.

》برای کفش حتماً باید از کفش‌های ساق‌دار ضد آب استفاده شود.

برای مناطق سردسیر مانند قطب چکمه‌های ضد آبی طراحی شده که داخل آن لایه پشمی و گرم دارند.

کفش‌های کوه که جنس پارچه آنها گورتکس باشد گزینه مناسبی هستند. البته در صورت استفاده از این کفش‌ها حتما از «گتر» باید استفاده کنید.

کفش مناسب مناطق قطبی و سردسیر

》دستکش بهتر است دو لایه باشد که لایه رویی ضد آب و بدون انگشت باشد. همچنین اگر عایق لایه رویی از جنس پر باشد محافظت بهتری از دست شما در سرما انجام می‌دهد.

دستکش سرمای شدید

》یکی از نقاطی که سرما را سریع به بدن انتقال می‌دهد گردن است.محافظت از گردن در مقابل سرما

بهتر است یک پوشش مناسب برای ناحیه گردن خود داشته باشید. شال‌گردن و بافتنی‌هایی از این دست پس از مدتی استفاده ایجاد خارش می‌کنند و بهتر است از گردن‌پوش‌هایی که از الیاف پلی‌استری ظریف‌تر هستند استفاده کنیم.

》 از دیگر قسمتهایی که باید محافظت کرد چشم‌ها هستند. عینک‌های اسکی بهترین گزینه برای مراقبت از چشم‌ها در دماهای پایین هستند. همچنین برخی عینک‌های ورزشی مانند Julbo که کاملاً به صورت می‌چسبند و مانع از برخورد باد با چشمان شما می‌شوند هم بسیار مفیدند.

عینک سرما

بالابردن ایمنی بدن و تغذیه مناسب:

باید در نظر داشته باشید که برای چنین سفری اقداماتی بسیار مهم جهت بالا بردن ایمنی بدنتان را باید از پیش انجام دهید که یکی از آنها تغذیه درست است. در زیر به توضیح آن و همچنین مکمل‌هایی که باید مصرف کنید می‌پردازم.

۱سعی کنید خوب بخوابید

بدن ما در شبانه روز به هفت تا هشت ساعت خواب در شب نیاز دارد و در این زمان که بدن در حال استراحت است، سیستم ایمنی بدن مشغول آماده‌سازی خود است. بنابراین کم خوابی به شدت سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند.

بدین منظور باید اتاق خواب تاریک و آرام باشد. موبایل‌تان را پیش از خوابیدن خاموش کنید و لپ‌تاپ، تلویزیون و هر وسیله‌ای که تولید نور و صدا می‌کند را از اتاق خواب‌تان بیرون کنید.

۲باک ویتامین بدنتان را پر کنید

ویتامین‌ها مهمترین عامل تقویت سیستم ایمنی بدن هستند. مجموعه‌ای از ویتامین‌ها مانند ویتامین C ، ویتامین های گروه B و همچنین ویتامین E را حسابی دریابید که کمک زیادی به ارتقاء سیستم ایمنی بدن شما می کنند.

بدین منظور باید مواد غذایی سرشار از این ویتامین ها را در الویت برنامه غذایی قرار دهید و اگر لازم بود با مشورت پزشک، از مکمل‌ها استفاده کنید.

همچنین حواستان به ویتامین D بدنتان هم باید باشد. در فصول سرد، کمبود این ویتامین شایع‌تر است زیرا شدت و ساعات تابش نور خورشید کمتر می‌شود. توصیه می‌کنیم هر روز یک ربع تا نیم ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب باشید.

لازم است مواد غذایی حاوی ویتامین D یعنی ماهی های چرب، تخم مرغ، قارچ و غیره را بیشتر مصرف کنید.

۳گیاه اکیناسه (Echinacea) را فراموش نکنید

بسیاری از ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه اکیناسه، محرک قدرتمند سیستم دفاعی بدن هستند. از این رو برای سفر به مناطق سردسیر خوردن شربت این گیاه به شدت توصیه می‌شود.

تحقیقات دانشمندان نشان داده که یکی از مهم‌ترین مزایای اکیناسه، اثر بخشی آن بر روی عفونت در محدوده‌ی زمانی نسبتا کوتاه است.

۴جینسینگ (Ginseng) را دست کم نگیرید

گیاه جینسینگ در تقویت سیستم دفاعی بدن و مبارزه با عفونت کمک شایانی می‌کند. ریشه، ساقه و برگ این گیاه برای حفظ هموستاز ایمنی بدن و همچنین افزایش مقاومت به بیماری‌ها و یا عفونت‌ها استفاده می‌شود.

گیاه جینسینگ با تنظیم سلول‌های دندریتیک، سلول‌هایT، ماکروفاژها، سلولهای شکننده طبیعی  و سلول‌های B، باعث بهبود عملکرد و تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود. همچنین دارای ترکیبات ضد میکروبی است که به عنوان یک متابولیسم دفاعی در برابر عفونت باکتریایی و ویروسی در بدن می‌تواند عمل کند.

۵سیر یک ضد میکروب طبیعی

سربازهای رومی عادت داشتند قبل از هر جنگ مقدار زیادی سیر می‌خوردند زیرا اعتقاد داشتند سیر جرات، شجاعت و قدرت آنها را افزایش دهد. درست است که خوردن سیر خام نیروی فرابشر به کسی نمی‌دهد، اما به تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماری های ویروسی، باکتریایی و حتی قارچی کمک قابل توجهی می‌کند.

سیر دارای آلیسین، آژوئین، و تیوسولفینات است که اینها سه ترکیب مقوی هستند که به بدن برای جلوگیری و مقابله با بیماری ها کمک می‌کنند. این ترکیبات آنقدر قوی هستند که مصرف آب سیر خام به اندازه‌ی نئوسفورین می‌تواند زخم‌های کوچک را ضدعفونی کند.

استفاده از سیر روی پوست می تواند مانند کرم های موضعی مثل تیناکتین و سایر مواد ضدقارچ عمل نماید. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در زمان شروع سرماخوردگی، میزان زیادی سیر مصرف کنند، زودتر بهبودی پیدا می‌کنند.

توجه داشته باشید که باید سیر را بصورت خام مصرف کنید و سعی کنید هر هفته چند حبه سیر بخورید. هرچه سیر بیشتر خُرد شود، موثرتر و مقوی‌تر خواهد بود چون حین خرد کردن آلیسین تولید می شود. از اینرو استفاده از یک سیر خرد کن، بهترین راه برای مقوی تر کردن آن است. همچنین آلیسین، آژوئین، و تیوسولفینات ترکیباتی ناپایدار هستند که با مرور زمان از بین می‌روند، از اینرو تا جایی که می‌توانید سیر را تازه مصرف کنید.

۶هویج یک ماده غذایی ضد بیماری

افرادی که در برنامهٔ غذایی روزانه‌شان هویج را فراموش نمی‌کنند به ندرت دچار سرما خوردگی می‌شوند زیرا این گیاه حاوی میزان زیادی بتا کاروتین است که به سیستم دفاعی بدن برای تولید سلول‌های کشندهٔ بیماری‌ها کمک به سزایی می‌کند.

همچنین هویج حاوی فالکارینول است که مادهٔ ضد سرطان بسیار خوبی به شمار می‌رود. دانشمندان اخیراً کشف کرده‌اند که موش‌هایی که با هویج خام تغذیه شده‌اند، یک سوم کمتر از سایرین به سرطان مبتلا شده‌اند. پس دفعهٔ بعدی که به خرید می‌روید، حواستان باشد که هویج را به لیست خریدتان اضافه کنید.

۷ماست، سرشار از باکتری‌های ضد باکتری

بدن ما برای خوب عمل کردن نیاز به باکتری‌های بخصوصی دارد. یک نمونه‌ از باکتری‌های مفید لازم برای بدن لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است که باعث تولید اسید لاکتیک در روده می‌شود و به هضم غذا کمک می‌کند.

بدون این باکتری و چند باکتری دیگر، بدن قادر به جذب برخی مواد مغذی نخواهد بود و سیستم دفاعی بدن به شدت ضعیف خواهد شد. همچنین اسیدوفیلوس با باکتری‌های بیماری زایی مانند سالمونلا و شیگلا که منجر به اسهال خونی می‌شود، مقابله می‌کند.

یکی دیگر از باکتری‌های مفید موجود در ماست، بیفیدوباکتریوم لاکتیس است که برای تقویت واکنش سیستم دفاعی در سنین بالا بسیار مفید است. محققان دریافته‌اند که افرادی که میزان بیشتری باکتری استفاده می‌کنند، سلول‌های T دفاعی و سلول‌های کشندهٔ بیشتری در جریان خون خود دارند.

۸پروتئین میل کنید

در حین سفر به مناطق سردسیر بهتر است که پروتئین بیشتری مصرف می‌کنید زیرا دمای بدن سریع تر از زمانی که کربوهیدرات یا چربی مصرف می‌کنید بالا می‌رود زیرا بدن برای جذب پروتئین‌ها باید سخت کار کند.

برای همین هم انرژی بیشتری استفاده می‌کند و همین مسئله گرمای بیشتری تولید می‌کند و باعث می‌شود بدن گرم‌تر بماند. از طرفی انرژی تولید شده توسط پروتئین پس از هضم به مراتب بیشتر از کربوهیدرات‌ها است و بدن شما برای تامین گرما و جبران سرمای محیط با مشکل کمتری مواجه خواهد بود.

در مناطق سرد مانند قطب بهتر است صبحانه‌ای سرشار از پروتئین میل کنید. بهتر است به جای شیر معمولی از شیرسویا استفاده کنید که سرشار از پروتئین است. فراموش نکنید که به برنامه غذایی روزانه‌تان آجیل را هم اضافه کنید. برای نهار و شام نیز مواد غذایی حاوی پروتئین بالا مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، غلات کامل و غیره میل کنید.

۹مصرف میوه‌جات را هرگز فراموش نکنید

خوردن میوه‌هایی که دارای ویتامین C  بالایی هستند مانند انواع مرکبات کمک بسزایی در افزایش سیستم ایمنی بدن شما می کنند. بهتر است خوردن میوه‌جات را به ساعات بین وعده های غذایی موکول کنید که جذب بیشتری داشته باشند.

۱۰خوردن مکمل‌ها

قرص ویتامین C چه بصورت جویدنی و چه بصورت جوشان نقش بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. بدن انسان تا روزانه ۲۰۰۰ میلیگرم ویتامین C  را می‌تواند جذب کند اما مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلیگرم آن توصیه می‌شود.

همچنین نقش عنصر زینک در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است. میتوانید از قرص‌هایی که ترکیب Zinc + C  هستند هم استفاده کنید.

خوردن مولتی ویتامین هم به شدت توصیه می‌شود. بخصص گروه ویتامین‌های ‌B نقش موثری در سلامت شما ایفا می‌کنند.

برای  مشاهده تور شفق قطبی بر روی این نوشته کلیک کنید