دریاچه نیواشا یا نایواشا در ایالت ناکورو و در محدوده ریفت ولی کشور کنیا قرار گرفته است. ارتفاعاین دریاچه آب شیرین از سطح دریاهای آزاد حدود ۱۱۸۴ متر است و وسعتی حدود ۱۴۰ کیلومتر مربع دارد.

بیشترین عمق دریاچه حدود ۳۰ متر است اما عمق متوسط آن ۶ متر محاسبه شده است.

نام این دریاچه برگرفته از عبارت از نای پوشا به معنی آب خشمگین در زبان مردم ماسایی است زیرا در زمان طوفان، امواج بزرگی بر روی دریاچه شکل می گیرند.

این دریاچه در سال ۱۸۸۴ توسط کاشفان انگلیسی کشف شد اما تا قبل از آن توسط بومیان ماسایی برای چرای احشام شان استفاده میشد. همچنان هم اطراف دریاچه ساخنمان هایی که برای دوره استعمار این کشور است را می توان مشاهده کرد.

دریاچه نیواشا خروجی آب ندارد و آب آن بواسطه جمع شدن باران در آن شکل می گیرد. البته در طی یک قرن گذشته به دلیل خشکسالی ها، دو بار آب آن کاملاً خشک شده است اما از سال ۱۹۵۰ تا کنون خشکسالی را تجربه نکرده است.

دریاچه نیواشا بخاطر داشتن تنوع زیستی ارزشمند آن بسیار مشهور است بطوری که بیش از ۴۰۰ گونه مختلف پرندگان را در داخل و اطراف آن می توان مشاهده کرد. همچنین جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ اسب آبی در آن زیست می کنند و شب ها برای تغذیه از دریاچه بیرون آمده و به علفزارهای اطراف آن می آیند.

گونه های جانوری دیگری مانند زرافه ماسایی و گورخر نیز طی سالهای اخیر از ماسایی مارا به اطراف دریاچه معرفی شده اند و توانسته اند خودشان را با این زیستگاه جدید وفق دهند و به راحتی قابل مشاهده باشند.

این دریاچه بیش از ۲۰ گونه ماهی مختلف داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۱ ماهی Common Carp به دریاچه وارد شد و در سال ۲۰۱۰ بیش از ۹۰% ماهیان دریاچه را این گونه تشکیل میداد.

در سال های اخیر لوژها و هتل های بسیاری در اطراف دریاچه ساخته شده است و آرامش و طبیعت زیبای آن گردشگران زیادی را به این منطقه کشانده است.

همچنین برای مردم نایروبی هم به عنوان محلی برای برگزاری کنفرانس ها و همایش ها شناخته می شود.

در تور کنیا می توانید از این دریاچه زیبا دیدن کنید.

دریاچه نیواشا - عقاب ماهیگیر آفریقایی

دریاچه نیواشا – عقاب ماهیگیر آفریقایی