دریاچه نیواشا یا نایواشا در ایالت ناکورو و در محدوده ریفت ولی کشور کنیا قرار گرفته است. ارتفاعاین دریاچه آب شیرین از سطح دریاهای آزاد حدود 1184 متر است و وسعتی حدود 140 کیلومتر مربع دارد.

بیشترین عمق دریاچه حدود 30 متر است اما عمق متوسط آن 6 متر محاسبه شده است.

نام این دریاچه برگرفته از عبارت از نای پوشا به معنی آب خشمگین در زبان مردم ماسایی است زیرا در زمان طوفان، امواج بزرگی بر روی دریاچه شکل می گیرند.

این دریاچه در سال 1884 توسط کاشفان انگلیسی کشف شد اما تا قبل از آن توسط بومیان ماسایی برای چرای احشام شان استفاده میشد. همچنان هم اطراف دریاچه ساخنمان هایی که برای دوره استعمار این کشور است را می توان مشاهده کرد.

دریاچه نیواشا خروجی آب ندارد و آب آن بواسطه جمع شدن باران در آن شکل می گیرد. البته در طی یک قرن گذشته به دلیل خشکسالی ها، دو بار آب آن کاملاً خشک شده است اما از سال 1950 تا کنون خشکسالی را تجربه نکرده است.

دریاچه نیواشا بخاطر داشتن تنوع زیستی ارزشمند آن بسیار مشهور است بطوری که بیش از 400 گونه مختلف پرندگان را در داخل و اطراف آن می توان مشاهده کرد. همچنین جمعیتی بالغ بر 600 اسب آبی در آن زیست می کنند و شب ها برای تغذیه از دریاچه بیرون آمده و به علفزارهای اطراف آن می آیند.

گونه های جانوری دیگری مانند زرافه ماسایی و گورخر نیز طی سالهای اخیر از ماسایی مارا به اطراف دریاچه معرفی شده اند و توانسته اند خودشان را با این زیستگاه جدید وفق دهند و به راحتی قابل مشاهده باشند.

این دریاچه بیش از 20 گونه ماهی مختلف داشت تا اینکه در سال 2001 ماهی Common Carp به دریاچه وارد شد و در سال 2010 بیش از 90% ماهیان دریاچه را این گونه تشکیل میداد.

در سال های اخیر لوژها و هتل های بسیاری در اطراف دریاچه ساخته شده است و آرامش و طبیعت زیبای آن گردشگران زیادی را به این منطقه کشانده است.

همچنین برای مردم نایروبی هم به عنوان محلی برای برگزاری کنفرانس ها و همایش ها شناخته می شود.

در تور کنیا می توانید از این دریاچه زیبا دیدن کنید.

دریاچه نیواشا - عقاب ماهیگیر آفریقایی

دریاچه نیواشا – عقاب ماهیگیر آفریقایی