خرید بلیت سفرهای خارجی
برای بسیاری از افراد اهل سفر، یکی از عمده ترین هزینه ها در سفرهای خارجی، بلیت هواپیماست. بویژه اگر فاصله از قاره ای به قاره دیگر باشد، هزینه پرواز بخش قابل توجهی از کل سفر را به خود اختصاص می دهد.
بدیهی است در چنین شرایطی اگر بتوانیم بلیت ارزان تهیه کنیم، اولین گام را در جهت سفری ارزان برداشته ایم.
به طور کلی هرچه شما زودتر اقدام به خرید بلیت کنید، نرخ بلیت پایین تر است. معمولا اکثر ایرلاین ها از یکسال قبل از تاریخ پرواز، صندلی های خود را به فروش می رسانند و هرچه زودتر بلیت خود را بخرید برای شما به صرفه تر خواهد بود. بنابراین به عنوان اولین توصیه از یکسال قبل برنامه سفر خود رابدانید و برای آن برنامه ریزی کنید. هرچند که در مورد پروازهای گران قیمت مانند آمریکای جنوبی، نرخ بهره بانکی پول شما از تخفیفی که بابت خرید زود هنگام بلیت نصیب شما می شود بیشتر خواهد شد.

در صورت کنسل شدن سفر شما معمولا مبلغ ۱۰۰ دلار از پولی که بابت خرید بلیت پرداخته اید کسر می شود و مابقی به شما برگردانده می شود. همچنین بابت تغییر تاریخ و یا تغییر مقصد مبلغ ۵۰ دلار به عنوان پنالتی می بایست پرداخت کنید.
یک راه دیگر برای خرید بلیت ارزان، تهیه بلیت های چارتری است. بعضی آژانس ها همه یا برخی از صندلی های یک هواپیما را در مسیری خاص پیشاپیش با قیمتی پایین خریداری می کنند و سپس با قیمت دلخواه خود اقدام به فروش می کنند. بلیت های چارتری معمولا با قیمتی پایین تر از بلیت سیستمی قابل تهیه است اما معمولا قابل مرجوع کردن و یا تغییر تاریخ دادن نیستند.
توصیه دیگر این است که حتما قبل از خرید بلیت در سایت هایی مثل www.edreams.net  و یا www.kayak.com نرخ پرواز مورد نظر خود را چک کنید. گاهی با چندروز جابجا کردن زمان سفر، می توانید نرخ های بسیار خوبی را بیابید.  البته دقت کنید که ترانزیت پرواز طولانی نباشد و نیز زمان رسیدن به مقصد به گونه ای نباشد که برنامه های روز اول سفر خود را از دست بدهید.

بلیت-ارزان

سپس می توانید با یک آژانس هواپیمایی تماس بگیرید و مشخصات پرواز خود را اعلام کنید تا برای شما رزرو پرواز بگیرند. البته راه دیگر این است که مستقیماً از دفتر آن ایرلاین بلیت خود را خریداری کنید اما به شخصه توصیه نمی کنم زیرا معمولا به خوبی آژانس ها پاسخگوی تغییرات بلیت شما در آینده نیستند.
زمانی که بلیت را رزرو می کنید تا چند روز فرصت پرداخت مبلغ آنرا دارید و اگر پرداخت نکنید رزرو شما اتوماتیک باطل می شود.
توصیه می کنم به سایت شرکتی که از آن بلیت می خرید وارد شوید و درخواست عضویت کنید تا کد عضویت برای شما صادر شود. در این صورت با هر پرواز با آن ایرلاین، امتیازی بر اساس مسافت پیوده شده دریافت می کنید و بعدها با افزایش امتیازات شما می توانید از خدمات ویژه آن ایرلاین بهره مند شوید.
همچنین ایمیل هایی از آن ایرلاین دریافت خواهید کرد و در جریان تخفیفات سالانه قرار خواهید گرفت. این تخفیفات گاهی تا ۵۰% قیمت بلیت هم خواهد رسید و بهترین زمان برای خرید بلیت خواهد بود.

خرید بلیت داخلی در کشورهای مقصد
ممکن است برای شما سوال پیش آید که وقتی می خواهید در خارج از ایران از شهری به شهر دیگر و یا به کشور سومی پرواز کنید چه باید کرد. به عنوان مثال در هندوستان  از شهر دهلی می خواهید با یک پرواز به کشمیر بروید. طبیعی است که آن ایرلاین در ایران دفتر نمایندگی نداشته باشد.
در این صورت دو کار می توانید انجام دهید. یکی اینکه مجددا به یکی از سایتهایی که در بالا ذکر کردم مراجعه کنید و بلیت را از روی آن سایت خریداری کنید که طبیعتاً نیازمند داشتن ویزا کارت و یا مسترکارت است.
راه دیگر مراجعه به برخی آژانسهای مسافرتی است که می توانند از طریق برخی شرکتهای واسطه این بلیت ها را خریداری کنند و شما به ریال هزینه را پرداخت کنید. راه دوم با وجودی که کمی گران تر است اما غالباً مطمئن تر است.